LIST OF TEAMS RELEASED FOR AUSTRALIAN UNDER-14 CLUB CHAMPIONSHIPS

LIST OF TEAMS RELEASED FOR AUSTRALIAN UNDER-14 CLUB CHAMPIONSHIPS

Preparations for the 2017 Australian Under-14 Club Championships are in full swing with the release of the list of teams competing in this year’s tournament.

For just the second time ever, the boys and girls competitions will be held as one event with Dandenong Basketball hosting all games at the Dandenong Basketball Stadium from October 2-7.

In order to compete in the Australian Under-14 Club Champs, teams must qualify through their respective state competitions.

As one of the more successful teams in the boys competition, the Rangers will be hoping to defend their home court and take out the Ken Watson Trophy after claiming the Medibank National Junior Classic just a few months ago.

They come into this tournament as the number one seed from Victoria and were the Under-14 Champions in 1991, ’94, ’98, ’03 and ’09 before going back-to-back in 2012-13.

The Rangers will have strong competition though with every state represented including SA’s Sturt Sabres who won the title back in 2015.

Victorian side Hawthorn Magic fell to the Rangers in the Junior Classic gold medal game and will be out for revenge while the Sydney Comets from NSW won the Under-14’s last year and are a perennial force in the tournament as New South Wales’ number 1 seed.

The gold medal could be wide open in the girls competition with neither of last year’s finalists, Knox or Bulleen, competing this year.

That could open the door for the Rangers to succeed in front of their home crowd and repeat their Championship efforts from 1997, 2000, ’02, ’03 and most recently in 2009.

However, the Bulleen Boomers and Nunawading Spectres are sure to have a lot of support as well and are coming off gold and silver medals respectively at the Junior Classic.

The Manly Warringah Sea Eagles from NSW are a strong contender for the Michele Timms Trophy too while teams like the Willetton Tigers (WA) and Canberra Capitals (ACT) have successful histories at the Club Champs.

Find the full list of teams as well as state seeding below. Stay tuned for the draw announcement and ticketing information.

Team Lists for the 2017 Australian Under-14 Club Championships:

GIRLS
STATE SEEDING TEAM NAME
ACT 1 Canberra Capitals
NSW 1 Sydney Comets
NSW 2 Manly Warringah Sea Eagles
NSW 3 Maitland Mustangs
NSW 4 Newcastle Hunters
NT 1 Darwin Cyclones
NT 2 Alice Springs Suns
QLD 1 Gold Coast Waves
QLD 2 Cairns Dolphins
QLD 3 South West Metro Pirates
SA 1 Forestville Eagles
SA 2 Sturt Sabres
SA 3 Southern Tigers
TAS 1 North West Tasmania Devils
TAS 2 Southern Tasmania Kangaroos
VIC 1 Bulleen Boomers
VIC 2 Dandenong Rangers
VIC 3 Diamond Valley Eagles
VIC 4 Eltham Wildcats
VIC 5 Nunawading Spectres
VIC 6 Ballarat Rush
WA 1 Willetton Tigers
WA 2 Joondalup Wolves
WA 3 Perry Lakes Hawks

 

BOYS
STATE SEEDING TEAM NAME
ACT 1 Canberra Gunners
NSW 1 Sydney Comets
NSW 2 Illawarra Hawks
NSW 3 Norths Bears
NSW 4 Newcastle Hunters
NSW 5 Sutherland Sharks
NT 1 Darwin Cyclones
NT 2 Alice Springs Suns
QLD 1 Cairns Marlins
QLD 2 Brisbane Capitals
QLD 3 Mackay Meteors
SA 1 Norwood Flames
SA 2 North Adelaide Rockets
SA 3 Sturt Sabres
TAS 1 Northern Tasmania Tigers
TAS 2 Southern Tasmania Kangaroos
VIC 1 Dandenong Rangers
VIC 2 Hawthorn Magic
VIC 3 Bulleen Boomers
VIC 4 Eltham Wildcats
VIC 5 Geelong Supercats
WA 1 Willetton Tigers
WA 2 Rockingham Flames
WA 3 Perry Lakes Hawks

2017 Australian Under-14 Club Championships:

2-7 October, 2017
Dandenong Basketball Stadium
270 Stud Road, Dandenong Victoria 3175

  • Basketball

    Poll

    • Which Opal will have the best 2017/18 WNBL season?

      View Results

      Loading ... Loading ...